2013, 11. 09. Den se starými technologiemi, muzeum
DŘEVĚNÝ SOUSTRUH A FUNKČNÍ? JE TO TAK...PŘESVĚDČILI JSME SE O TOM NA DNI SE STARÝMI TECHNOLOGIEMI V PŘÍBORSKÉM MUZEU
V sobotu ráno 9. listopadu obloha nevěstila nic pěkného, mraky, mírné mrholení... Pak přišel vítr, mračna rozehnal a přinesl s sebou počasí, které přilákalo do zahrady piaristického kláštera v Příboře na 150 návštěvníků! Tak akorát na to, aby si všichni postupně vyzkoušeli některou ze starých technologií - z těch, které bývaly kdysi běžné v horských chalupách v Beskydech a nejen tam.
A tak si postupně příchozí vyzkoušeli tkaní pásku vestoje - na starém ručním tkalcovském stroji, tkaní šály na stroji kapku modernějším a už dokonalejším. Pokusili si upříst nit nejen z vlny, ale i z kopřivového vlákna. Jak dostat vlákno ze stonku kopřiv, se dozvěděli na místě. A že to nebylo jen tak, si i vyzkoušeli.
O něco snazší se ukázala výroba misek, hrnečků nebo ošatek z ostřice - pevné trávy. Pletení, stejně jako další práce, zvládaly i děti.
O něco těžší bylo zapalování hubky - choroše jiskrou vykřesanou pomocí železa a křemene. A ještě těžší, zvládli to silní muži, se ukázalo zapálení hubky třením o dřevo. Ale podařilo se!
Náročné bylo také upletení provazu způsobem, který už dnes neznáme a k němuž je potřeba dvou lidí - jednoho zručného, druhého silného.
A co opravdu zaujalo všechny - velké i malé - byl soustruh vyrobený dle obrázků pouze z větví, dřeva a provázků. A věřte - soustruh fungoval. Z polínka - přičiněním dětí i jejich rodičů a prarodičů - postupně vznikala téměř dokonale hladká nožka třeba k židličce. Soustruh vyrobili v Muzeu Novojičínska.
Hosté muzea chodili zahradou kláštera od jednoho stanoviště k druhému. Nevynechali nic. Nenašel se snad nikdo, kdo by nevyzkoušel klobouček ušitý z choroše. Z houby, kterou běžně vídáme na kmenech stromů. Jen zrcadlo scházelo, zato se fotilo „ostošest“.
A to už se pekly v peci - speciálně postavené pro sobotní dopoledne - placky z vody a mouky. Takové se v horách běžně jedly. Zapíjet je mohli - tedy pouze dospělí - válečným pivem. Pivem uvařeným též v muzeu dle prastarého receptu - z kvasnic, chmelu a karamelu. Výroba nebyla nijak snadná a pivo chutnalo náležitě hořce! A tak nebylo divu, že horký čaj z devatera bylin šel na dračku. Pily ho nejen děti, pochutnávali si i dospělí.
Během dopoledne - od 9. hodiny ranní až do 13 hodin se z jedné strany ozývalo: „ Je to výborná akce, zajímavá.“ A z druhé: „Tolik hezkých věcí, tolik lidí, a přesto si můžeme všechno vyzkoušet, jsem rád, že jsem přišel, i na dětství jsem si zavzpomínal.“ A školáci? Neměli to snadné. Vybrat to nej se nedalo jen tak. „Je tady dobré všechno,“ zhodnotila i za své kamarády Míša.
„Chtěli jsme předvést lidem, co všechno si horalé dokázali ve svých domácnostech vyrobit, co všechno dokázali udělat. A když jim něco z toho dosloužilo - klobouk z choroše, ošatka z trávy, slámy, jednoduše to vyhodili. Nezpůsobili při tom žádnou ekologickou katastrofu a vyrobili si věci další, nové, opět funkční,“ vysvětloval autor projektu a vedoucí Muzea Příbor Václav Michalička. Akci připravoval ve spolupráci s dalšími pracovníky a pracovnicemi Muzea Novojičínska, p.o. Neměli to organizátoři akce úplně snadné, všichni se museli předváděné technologie naučit předvádět! A že jim to šlo!
Den se starými technologiemi mohli muzejníci v Příboře realizovat díky finanční pomoci Nadace OKD.
http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-zahrada-patrila-navratu-do-minulosti-20131109.html
www.facebook.com/priborsf
Fotografie: Stanislava Slováková
Fotografie